استاد علوي سرشکي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 • آنتيستنس  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  


 •  آنتیستنس

  antisthenes.jpg - 280x340 - 10.44 kb


  آنتیستنس پایه گذار فلسفه کلبی در سال 444 پیش از میلاد در آتن به دنیا آمد . در جوانی پس از موفقیت در نظامیگری تحت نظر گورگیاس سوفیست آموزش دید . بعد از مدتی آموزشهای گورگیاس به نظرش بیهوده آمد , از این رو مجذوب سقراط و به ویژه سادگی و قناعت او گشت .
       او در جلسات سقراط با چهره ای ژولیده و لباسهایی مندرس ظاهر می شد . نقل شده که سقراط به او گفته است : چرا اینقدر تظاهر ! من غرور تو را از سوراخهای لباس مندرست می بینم . آنتیستنس بعد از مرگ سقراط مدرسه اش را در سال 399 پیش از میلاد تاسیس کرد . محلی که او برای مدرسه اش انتخاب کرده بود در نزدیکی ورزشگاهی به نام سیناسارگس (Cynosarges) به معنای سگ سفید قرار داشت یکی از دلایلی که فلسفه او فلسفه کلبی نامیده می شود همین موضوع است . بیشتر کسانی  که جذب این مدرسه می شدند افراد فقیر وتهی دست بودند.
        آنتیستنس ردا و خرقه ای خشن می پوشید و  همواره با خود کیفی برای نگهداری وسایلش حمل می کرد . این نوع لباس پوشیدن او به آرامی تبدیل به لباس رسمی کلبیون گشت .
        مانند سقراط , آنتیستنس هم فضیلت را برای رسیدن به سعادت و خوشبختی ضروری و در گامی پیشتر کافی می دانست . به اعتقاد او این فضیلت هم شاخه ای از دانش است که با آموزش دست نیافتنی است . او با توجه به گرایشات مذهبی اش فضیلت را دوری از خواهش های شیطان ( لذت و هوی و هوس) میدانست . او بر اساس همین دیدگاه مذهبی جهان را نیز تحت کنترل هوشی خدایی می دانست .
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  برگرفته از سايت تاريخ فلسفه -مهدي پدرام